Aliağa 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Aliağa sonuçlarında CHP %45,5 ile birinci, MHP %40,0 ile ikinci; fark 5,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 11,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,0 (+33,4 puan). 32 mahalle ve köy arasından 16'sında CHP önde. CHP en güçlü Çaltılıdere Mahallesi (%62,5); MHP en güçlü Yüksekköy Mahallesi (%78,6). Katılım %80,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aliağa 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Aliağa, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aliağa | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 26.569 | %45,5 | %48,3 | %34,5 | +11,0 |
| MHP | 23.346 | %40,0 | %2,3 | %6,6 | +33,4 |
| DEM Parti | 2.762 | %4,7 | %4,5 | %5,8 | −1,1 |
| İYİ Parti | 1.471 | %2,5 | %4,0 | %4,6 | −2,1 |
| Zafer Partisi | 1.340 | %2,3 | %3,3 | %2,4 | −0,1 |
| Yeniden Refah | 892 | %1,5 | %1,2 | %7,0 | −5,4 |
| Saadet | 391 | %0,7 | %0,4 | %1,3 | −0,6 |
| Memleket | 363 | %0,6 | %0,6 | %0,3 | +0,4 |
| HÜDA PAR | 284 | %0,5 | %0,2 | %0,7 | −0,2 |
| TİP | 187 | %0,3 | %1,4 | %0,6 | −0,3 |
| BTP | 155 | %0,3 | %0,4 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 120 | %0,2 | %0,5 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 117 | %0,2 | %0,3 | %0,5 | −0,3 |
| EMEP | 97 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Ocak | 73 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| TKH | 64 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DSP | 60 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 52 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| SOL Parti | 46 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Aliağa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 237 | 75.410 | 60.789 | %80,6 | 58.389 | 2.400 |
Aliağa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağışakran Mahallesi | CHP | %48,2 | %42,6 | %94,6 | 222 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %45,8 | %41,8 | %82,0 | 6.623 |
| B.hayrettin Paşa Mahallesi | MHP | %33,6 | %51,5 | %83,4 | 1.183 |
| Bahçedere Mahallesi | MHP | %27,0 | %54,2 | %28,9 | 3.009 |
| Bozköy Mahallesi | MHP | %40,6 | %51,6 | %91,8 | 475 |
| Çakmaklı Mahallesi | CHP | %52,0 | %43,1 | %87,6 | 757 |
| Çaltılıdere Mahallesi | CHP | %62,5 | %28,1 | %91,4 | 650 |
| Çıtak Mahallesi | MHP | %46,2 | %46,7 | %93,0 | 474 |
| Çoraklar Mahallesi | MHP | %33,9 | %51,8 | %105,3 | 57 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %38,1 | %42,7 | %85,4 | 1.648 |
| Güzelhisar Mahallesi | CHP | %53,5 | %35,2 | %89,9 | 567 |
| Hacıömerli Mahallesi | MHP | %44,0 | %47,7 | %91,1 | 785 |
| Horozgediği Mahallesi | MHP | %39,3 | %54,7 | %92,7 | 259 |
| Kalabak Mahallesi | MHP | %22,1 | %51,0 | %93,4 | 376 |
| Kapukaya Mahallesi | MHP | %43,5 | %44,2 | %97,4 | 156 |
| Karaköy Mahallesi | MHP | %22,8 | %66,4 | %94,0 | 182 |
| Karakuzu Mahallesi | MHP | %28,9 | %58,1 | %89,7 | 494 |
| Kazım Dirik Mahallesi | CHP | %50,0 | %37,4 | %80,7 | 6.440 |
| Kurtuluş Mahallesi | CHP | %48,9 | %36,2 | %82,9 | 6.451 |
| Kültür Mahallesi | CHP | %55,5 | %31,9 | %82,5 | 6.475 |
| Mimar Sinan Mahallesi | CHP | %40,7 | %34,8 | %82,6 | 1.039 |
| Örnekkent Mahallesi | CHP | %39,7 | %39,7 | %79,3 | 4.741 |
| Samurlu Mahallesi | CHP | %47,1 | %41,8 | %99,1 | 352 |
| Siteler Mahallesi | CHP | %44,7 | %42,8 | %82,3 | 9.661 |
| Şakran Hasbi Efendi Mahallesi | MHP | %38,2 | %47,9 | %84,6 | 2.224 |
| Şakran Sayfiye Mahallesi | CHP | %51,4 | %37,4 | %82,0 | 2.694 |
| Şehitkemal Mahallesi | MHP | %21,3 | %42,5 | %86,7 | 592 |
| Uzunhasanlar Mahallesi | CHP | %52,6 | %39,2 | %92,2 | 245 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %61,3 | %28,9 | %81,6 | 2.754 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %42,3 | %41,5 | %81,0 | 13.206 |
| Yukarı Şehitkemal Mahallesi | DEM Parti | %20,8 | %13,4 | %82,4 | 484 |
| Yüksekköy Mahallesi | MHP | %10,7 | %78,6 | %91,1 | 135 |
İlgili sonuçlar