Çiğli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çiğli sonuçlarında CHP %47,7 ile birinci, AK Parti %34,4 ile ikinci; fark 13,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 13,1 puan üstünde. 26 mahalle ve köy arasından 22'sinde CHP önde. CHP en güçlü Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi (%59,9); AK Parti en güçlü Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi (%51,3). Katılım %78,8 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çiğli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çiğli, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çiğli | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 60.244 | %47,7 | %48,3 | %34,5 | +13,1 |
| AK Parti | 43.469 | %34,4 | %31,0 | %32,4 | +2,0 |
| Zafer Partisi | 4.831 | %3,8 | %3,3 | %2,4 | +1,4 |
| TİP | 4.086 | %3,2 | %1,4 | %0,6 | +2,6 |
| İYİ Parti | 3.922 | %3,1 | %4,0 | %4,6 | −1,5 |
| DEM Parti | 3.539 | %2,8 | %4,5 | %5,8 | −3,0 |
| TKP | 1.896 | %1,5 | %0,5 | %0,2 | +1,3 |
| Yeniden Refah | 972 | %0,8 | %1,2 | %7,0 | −6,2 |
| EMEP | 649 | %0,5 | %0,1 | %0,1 | +0,4 |
| DP | 467 | %0,4 | %0,6 | %0,3 | +0,0 |
| Memleket | 454 | %0,4 | %0,6 | %0,3 | +0,1 |
| Saadet | 364 | %0,3 | %0,4 | %1,3 | −1,0 |
| DEVA Partisi | 277 | %0,2 | %0,3 | %0,5 | −0,2 |
| BTP | 259 | %0,2 | %0,4 | %0,4 | −0,2 |
| SOL Parti | 249 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| TKH | 247 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| Gelecek Partisi | 168 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 125 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 108 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 64 | %0,1 | %0,2 | %0,7 | −0,6 |
| Ocak | 24 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Çiğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 493 | 166.352 | 131.168 | %78,8 | 126.414 | 4.754 |
Çiğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmet Efendi Mahallesi | CHP | %48,9 | %29,5 | %75,4 | 1.272 |
| Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi | CHP | %59,9 | %21,5 | %82,1 | 5.507 |
| Ataşehir Mahallesi | CHP | %55,3 | %28,1 | %79,5 | 22.364 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %42,0 | %40,7 | %77,9 | 10.108 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %55,9 | %25,0 | %81,9 | 2.950 |
| Balatçık Mahallesi | CHP | %42,0 | %37,6 | %72,2 | 11.550 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %42,3 | %41,2 | %79,9 | 5.335 |
| Çağdaş Mahallesi | CHP | %53,4 | %31,3 | %80,5 | 5.031 |
| Egekent Mahallesi | CHP | %52,3 | %32,5 | %79,5 | 6.868 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %48,3 | %31,3 | %78,8 | 4.524 |
| Evka-2 Mahallesi | CHP | %54,4 | %26,2 | %80,5 | 3.484 |
| Evka-5 Mahallesi | CHP | %42,4 | %41,5 | %78,9 | 10.554 |
| Evka-6 Mahallesi | CHP | %53,5 | %26,8 | %82,3 | 1.865 |
| Güzeltepe Mahallesi | CHP | %47,7 | %30,7 | %80,2 | 5.107 |
| Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %51,3 | %80,3 | 2.140 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %54,1 | %24,7 | %78,4 | 5.576 |
| İzkent Mahallesi | CHP | %49,4 | %32,2 | %80,3 | 5.331 |
| Kaklıç Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %42,0 | %90,7 | 1.185 |
| Köyiçi Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %50,6 | %78,9 | 3.275 |
| Küçük Çiğli Mahallesi | CHP | %42,5 | %38,8 | %75,5 | 16.887 |
| Maltepe Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %43,9 | %84,8 | 3.197 |
| Sasalı Merkez Mahallesi | CHP | %48,0 | %40,0 | %83,6 | 3.055 |
| Şirintepe Mahallesi | CHP | %48,2 | %33,4 | %76,9 | 6.938 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | CHP | %50,1 | %28,7 | %80,2 | 4.469 |
| Yakakent Mahallesi | CHP | %47,0 | %33,7 | %79,7 | 7.925 |
| Yeni Mahalle Mahallesi | CHP | %45,5 | %37,3 | %80,1 | 9.855 |
İlgili sonuçlar