Akıncılar 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Akıncılar sonuçlarında MHP %40,1 ile birinci, Büyük Birlik %24,4 ile ikinci; fark 15,7 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 33,5 puan üstünde. Büyük Birlik Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,4 (+23,1 puan). 37 mahalle ve köy arasından 20'sinde MHP önde. MHP en güçlü Yağlıçayır Köyü (%70,8); Büyük Birlik en güçlü Onarı Köyü (%81,8). Katılım %78,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akıncılar 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Akıncılar, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Akıncılar | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 1.369 | %40,1 | %17,5 | %6,6 | +33,5 |
| Büyük Birlik | 832 | %24,4 | %26,5 | %1,3 | +23,1 |
| AK Parti | 692 | %20,3 | %27,9 | %32,4 | −12,1 |
| CHP | 357 | %10,5 | %15,6 | %34,5 | −24,1 |
| Yeniden Refah | 46 | %1,3 | %5,7 | %7,0 | −5,6 |
| İYİ Parti | 34 | %1,0 | %1,7 | %4,6 | −3,6 |
| BTP | 28 | %0,8 | %0,4 | %0,4 | +0,5 |
| Saadet | 25 | %0,7 | %1,0 | %1,3 | −0,6 |
| Gelecek Partisi | 8 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Milli Yol | 6 | %0,2 | %0,4 | %0,0 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| TİP | 3 | %0,1 | %0,4 | %0,6 | −0,5 |
| DEVA Partisi | 3 | %0,1 | %0,3 | %0,5 | −0,4 |
| Vatan Partisi | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Akıncılar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 40 | 4.528 | 3.534 | %78,0 | 3.412 | 122 |
Akıncılar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | Büyük Birlik | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdurrahman Köyü | Büyük Birlik | %37,5 | %37,5 | %88,9 | 9 |
| Altıntepe Mahallesi | MHP | %51,6 | %7,5 | %99,0 | 98 |
| Aşağıyeniköy | Büyük Birlik | %29,3 | %37,8 | %94,6 | 92 |
| Avşar Köyü | MHP | %63,0 | %22,2 | %51,9 | 54 |
| Balçık Köyü | Büyük Birlik | %16,0 | %42,0 | %77,0 | 74 |
| Ballıdere Köyü | AK Parti | %24,2 | %22,0 | %79,5 | 122 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %50,0 | %18,0 | %80,3 | 552 |
| Çiçekli Köyü | MHP | %31,9 | %27,7 | %66,2 | 71 |
| Derecik Köyü | MHP | %65,9 | %9,1 | %97,8 | 45 |
| Doğantepe Köyü | MHP | %41,7 | %23,3 | %80,1 | 136 |
| Dündar Köyü | MHP | %48,0 | %32,0 | %51,0 | 51 |
| Ekenek Köyü | Büyük Birlik | %28,6 | %31,4 | %59,3 | 59 |
| Elibüyük Köyü | Büyük Birlik | %18,3 | %57,5 | %90,6 | 170 |
| Eskibağ Köyü | MHP | %38,8 | %28,6 | %68,1 | 72 |
| Geyikpınar Köyü | Büyük Birlik | %22,9 | %58,6 | %62,1 | 116 |
| Göllüce Köyü | MHP | %47,0 | %34,3 | %67,7 | 201 |
| Gönen Mahallesi | MHP | %47,0 | %20,5 | %81,0 | 400 |
| İkizyurt Mahallesi | MHP | %30,6 | %22,2 | %87,0 | 46 |
| Kavakköy | AK Parti | %36,4 | %27,3 | %29,7 | 37 |
| Kayı Köyü | Büyük Birlik | %21,1 | %36,8 | %86,7 | 45 |
| Kılıç Köyü | AK Parti | %11,8 | %41,2 | %45,2 | 42 |
| Onarı Köyü | Büyük Birlik | %9,1 | %81,8 | %61,8 | 55 |
| Ortaköy | MHP | %41,9 | %28,4 | %79,1 | 201 |
| Sapanlı Köyü | MHP | %40,0 | %10,0 | %83,3 | 12 |
| Sevindik Köyü | Büyük Birlik | %8,0 | %63,2 | %90,8 | 98 |
| Sıyrındı Köyü | MHP | %62,5 | %25,0 | %19,5 | 41 |
| Şenbağlar Köyü | CHP | %6,7 | %1,0 | %90,4 | 219 |
| Uğrunca Köyü | MHP | %44,4 | %38,9 | %62,1 | 29 |
| Üzengi Köyü | Büyük Birlik | %17,2 | %51,7 | %65,3 | 49 |
| Yağlıçayır Köyü | MHP | %70,8 | %8,3 | %61,3 | 80 |
| Yayla Mahallesi | MHP | %52,2 | %21,0 | %84,4 | 179 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %49,3 | %19,7 | %77,4 | 390 |
| Yeşilyazı Mahallesi | MHP | %45,2 | %14,7 | %87,0 | 247 |
| Yukarı Mahallesi | MHP | %59,4 | %11,8 | %85,3 | 259 |
| Yukarısarıca Köyü | Büyük Birlik | %37,9 | %41,4 | %61,2 | 49 |
| Yusufşeyh Köyü | AK Parti | %35,8 | %9,9 | %101,3 | 80 |
| Yünlüce Köyü | AK Parti | %33,3 | %13,3 | %31,3 | 48 |
İlgili sonuçlar