Zara 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Zara sonuçlarında MHP %36,1 ile birinci, CHP %32,4 ile ikinci; fark 3,7 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 29,5 puan üstünde. 144 mahalle ve köy arasından 47'sinde MHP önde. MHP en güçlü Ahmethacı Köyü (%77,3); CHP en güçlü Çorak Köyü (%100,0). Katılım %77,8 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Zara 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Zara, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Zara | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 5.255 | %36,1 | %17,5 | %6,6 | +29,5 |
| CHP | 4.712 | %32,4 | %15,6 | %34,5 | −2,1 |
| AK Parti | 3.579 | %24,6 | %27,9 | %32,4 | −7,8 |
| Yeniden Refah | 320 | %2,2 | %5,7 | %7,0 | −4,8 |
| Büyük Birlik | 283 | %1,9 | %26,5 | %1,3 | +0,7 |
| Saadet | 127 | %0,9 | %1,0 | %1,3 | −0,4 |
| İYİ Parti | 107 | %0,7 | %1,7 | %4,6 | −3,8 |
| TİP | 46 | %0,3 | %0,4 | %0,6 | −0,3 |
| Milli Yol | 28 | %0,2 | %0,4 | %0,0 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,7 | −0,6 |
| Gelecek Partisi | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 14 | %0,1 | %0,4 | %0,4 | −0,3 |
| SOL Parti | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 12 | %0,1 | %0,3 | %0,5 | −0,4 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Zara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 164 | 19.381 | 15.073 | %77,8 | 14.548 | 525 |
Zara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adamfakı Köyü | MHP | %59,8 | %4,6 | %91,7 | 96 |
| Ağlıkçay Köyü | CHP | %20,7 | %55,2 | %96,8 | 31 |
| Ahmetbaşyurt Mahallesi | CHP | %24,0 | %53,5 | %73,6 | 907 |
| Ahmethacı Köyü | MHP | %77,3 | %1,5 | %100,0 | 66 |
| Akdede Köyü | CHP | %3,4 | %89,7 | %77,8 | 45 |
| Akdeğirmen Köyü | CHP | %7,1 | %85,7 | %116,7 | 12 |
| Akören Köyü | MHP | %51,0 | %6,1 | %47,4 | 114 |
| Akyazı Köyü | CHP | %18,2 | %81,8 | %78,6 | 14 |
| Alıçbel Köyü | AK Parti | %26,5 | %2,9 | %68,0 | 50 |
| Alıçlıseki Köyü | CHP | %17,6 | %82,4 | %97,2 | 36 |
| Alişanağılı Köyü | CHP | %7,1 | %78,6 | %88,2 | 17 |
| Alişir Köyü | CHP | %21,4 | %72,9 | %77,8 | 90 |
| Armutçayırı Köyü | AK Parti | %11,7 | %40,4 | %92,3 | 104 |
| Aşağıçamözü Köyü | CHP | %28,6 | %57,1 | %96,7 | 30 |
| Aşağıçamurcu Köyü | CHP | %19,0 | %66,7 | %102,4 | 42 |
| Aşağıkovacık Köyü | MHP | %57,9 | %0,0 | %51,4 | 37 |
| Aşağımescit Köyü | CHP | %3,1 | %93,1 | %89,9 | 148 |
| Atalan Köyü | MHP | %69,9 | %4,1 | %84,9 | 86 |
| Atgeçmez Köyü | MHP | %50,0 | %43,8 | %89,5 | 19 |
| Atkıran Köyü | CHP | %4,0 | %94,0 | %102,0 | 50 |
| Avşar Köyü | MHP | %48,4 | %3,2 | %85,8 | 148 |
| Bağlama Köyü | CHP | %0,0 | %90,0 | %50,0 | 40 |
| Baharşeyh Köyü | MHP | %37,3 | %30,5 | %86,8 | 68 |
| Ballıklar Köyü | CHP | %21,4 | %50,0 | %42,4 | 33 |
| Becekli Köyü | CHP | %7,3 | %82,9 | %47,1 | 87 |
| Bedirören Köyü | MHP | %50,0 | %0,0 | %43,2 | 37 |
| Bektaşköy | CHP | %6,5 | %90,3 | %100,0 | 33 |
| Belentarla Köyü | CHP | %24,3 | %67,6 | %63,8 | 58 |
| Beypınarı Köyü | CHP | %13,8 | %83,7 | %88,6 | 140 |
| Bolucan Köyü | CHP | %9,4 | %87,2 | %95,2 | 125 |
| Bozkır Köyü | MHP | %52,9 | %17,6 | %92,4 | 79 |
| Burhaniye Köyü | AK Parti | %28,6 | %3,6 | %87,9 | 66 |
| Büyükgüney Köyü | CHP | %4,3 | %91,3 | %88,5 | 26 |
| Büyükkaya Köyü | CHP | %5,9 | %88,2 | %48,6 | 35 |
| Büyükköy | CHP | %5,0 | %93,3 | %84,1 | 145 |
| Canova Köyü | AK Parti | %28,2 | %8,7 | %75,3 | 146 |
| Cemalköy | CHP | %0,0 | %87,5 | %66,7 | 12 |
| Çandır Köyü | CHP | %10,0 | %80,0 | %84,6 | 13 |
| Çarşıbaşı Mahallesi | MHP | %47,4 | %23,7 | %83,2 | 316 |
| Çatören Köyü | AK Parti | %40,0 | %0,0 | %80,6 | 31 |
| Çaylı Köyü | AK Parti | %11,7 | %6,7 | %57,3 | 110 |
| Çaylıca Köyü | CHP | %9,2 | %78,5 | %91,8 | 73 |
| Çaypınar Köyü | CHP | %2,9 | %97,1 | %83,3 | 84 |
| Çevirmehan Köyü | MHP | %46,4 | %44,6 | %70,7 | 82 |
| Çorak Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %78,7 | 47 |
| Çulhaali Köyü | CHP | %41,7 | %50,0 | %85,7 | 14 |
| Danışık Köyü | MHP | %58,8 | %41,2 | %106,3 | 16 |
| Derbent Köyü | MHP | %47,5 | %0,6 | %96,0 | 173 |
| Deredam Köyü | CHP | %11,8 | %83,9 | %91,3 | 103 |
| Dereköy | AK Parti | %16,7 | %20,8 | %74,3 | 35 |
| Dilekpınarı Köyü | MHP | %46,2 | %0,0 | %5,3 | 246 |
| Dipsizgöl Köyü | CHP | %4,5 | %86,4 | %74,6 | 59 |
| Düzceli Köyü | CHP | %14,3 | %71,4 | %65,6 | 32 |
| Ekinli Köyü | MHP | %48,9 | %5,3 | %73,2 | 183 |
| Emirhan Köyü | CHP | %0,0 | %91,3 | %95,9 | 49 |
| Esenler Köyü | MHP | %45,5 | %6,1 | %73,3 | 45 |
| Evrencik Köyü | CHP | %43,8 | %56,3 | %106,7 | 15 |
| Eymir Köyü | CHP | %14,5 | %82,8 | %89,8 | 177 |
| Girit Köyü | CHP | %4,3 | %74,3 | %89,7 | 78 |
| Göhertaş Köyü | MHP | %42,2 | %1,6 | %38,4 | 172 |
| Göktepe Köyü | CHP | %14,0 | %84,0 | %75,8 | 66 |
| Gölbaşı Köyü | AK Parti | %42,9 | %0,0 | %51,1 | 45 |
| Güllüali Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %62,5 | 32 |
| Gümüşçevre Köyü | MHP | %50,2 | %0,9 | %86,2 | 269 |
| Hatip Mahallesi | MHP | %47,5 | %18,1 | %83,6 | 371 |
| Ilıca Köyü | AK Parti | %44,1 | %2,9 | %54,4 | 125 |
| İğdeli Köyü | CHP | %22,5 | %70,4 | %87,8 | 82 |
| İğdir Köyü | CHP | %40,0 | %56,0 | %66,7 | 39 |
| İkideğirmen Köyü | CHP | %20,0 | %77,1 | %91,0 | 78 |
| Kabaktepeler Köyü | CHP | %14,3 | %67,9 | %87,5 | 32 |
| Kadriye Köyü | MHP | %75,0 | %10,0 | %87,0 | 23 |
| Kanlıçayır Köyü | CHP | %20,7 | %65,5 | %59,2 | 49 |
| Kaplan Köyü | MHP | %51,6 | %3,8 | %83,1 | 195 |
| Karacahisar Köyü | MHP | %41,8 | %9,9 | %76,4 | 123 |
| Karaçayır Köyü | MHP | %57,1 | %42,9 | %38,9 | 18 |
| Karahasan Köyü | CHP | %5,6 | %83,3 | %62,1 | 29 |
| Karaman Köyü | CHP | %34,9 | %39,5 | %96,2 | 52 |
| Kardere Köyü | CHP | %36,8 | %43,9 | %96,7 | 60 |
| Karslılar Köyü | CHP | %20,4 | %71,4 | %83,6 | 61 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %35,6 | %37,6 | %80,6 | 1.535 |
| Kavasbaşı Köyü | AK Parti | %35,7 | %7,1 | %51,9 | 27 |
| Kayabaşı Köyü | MHP | %64,4 | %0,0 | %60,5 | 76 |
| Kayadibi Köyü | AK Parti | %20,4 | %28,6 | %47,4 | 114 |
| Kayılıkaya Köyü | MHP | %76,2 | %0,0 | %53,8 | 39 |
| Keçeyurdu Köyü | MHP | %43,5 | %18,5 | %51,9 | 181 |
| Kelhasan Köyü | CHP | %30,6 | %41,7 | %94,7 | 38 |
| Kevenli Köyü | MHP | %34,4 | %18,0 | %88,7 | 71 |
| Kısık Köyü | CHP | %40,9 | %50,0 | %79,3 | 29 |
| Kızık Köyü | MHP | %41,1 | %5,4 | %94,3 | 193 |
| Kızılırmak Mahallesi | MHP | %47,1 | %23,4 | %77,2 | 842 |
| Kızılkale Köyü | CHP | %8,8 | %83,8 | %94,9 | 78 |
| Korkut Köyü | AK Parti | %36,5 | %0,5 | %80,2 | 496 |
| Körpınar Köyü | CHP | %7,7 | %84,6 | %70,0 | 20 |
| Kumoğlu Köyü | CHP | %4,2 | %90,8 | %96,9 | 128 |
| Kurucaabat Köyü | AK Parti | %25,3 | %1,3 | %56,5 | 147 |
| Kuruköprü Köyü | CHP | %0,0 | %95,0 | %80,0 | 25 |
| Kuşçu Köyü | MHP | %44,7 | %2,1 | %89,7 | 58 |
| Kümbet Köyü | AK Parti | %35,0 | %0,0 | %80,0 | 25 |
| Kürünlü Köyü | MHP | %55,7 | %2,8 | %94,7 | 114 |
| Mahmutağaçiftliği Köyü | CHP | %41,4 | %58,6 | %72,1 | 43 |
| Müslümabat Köyü | CHP | %12,9 | %72,9 | %83,5 | 85 |
| Nasırköy | MHP | %42,5 | %7,1 | %74,0 | 181 |
| Osmaniye Köyü | MHP | %61,8 | %0,0 | %72,7 | 77 |
| Pazarbeleni Köyü | CHP | %3,0 | %92,5 | %88,5 | 78 |
| Pazarcık Köyü | CHP | %1,9 | %90,7 | %67,1 | 82 |
| Reşitpaşa Mahallesi | MHP | %46,5 | %20,9 | %81,3 | 1.672 |
| Sancakkale Köyü | CHP | %26,2 | %64,6 | %88,5 | 78 |
| Sarıyusuf Köyü | AK Parti | %37,5 | %12,5 | %66,7 | 12 |
| Sedille Köyü | MHP | %41,9 | %11,4 | %93,7 | 126 |
| Selimiye Köyü | AK Parti | %30,0 | %0,0 | %80,0 | 25 |
| Seten Köyü | CHP | %18,2 | %72,7 | %55,0 | 20 |
| Sorkun Köyü | CHP | %17,6 | %64,7 | %94,4 | 18 |
| Söğütlü Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %60,0 | 20 |
| Söğütlüağıl Köyü | MHP | %46,5 | %6,1 | %93,5 | 123 |
| Söğütözü Köyü | CHP | %16,7 | %77,3 | %101,5 | 65 |
| Sucak Köyü | MHP | %42,9 | %16,7 | %91,5 | 47 |
| Şafaklı Köyü | MHP | %64,3 | %17,9 | %95,1 | 61 |
| Şehitler Mahallesi | MHP | %47,0 | %22,6 | %78,6 | 1.367 |
| Şenyayla Köyü | CHP | %14,3 | %52,4 | %78,1 | 32 |
| Şerefiye Köyü | CHP | %30,1 | %32,2 | %73,6 | 212 |
| Şeyhmerzuban Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %0,0 | %88,2 | 119 |
| Taşgöze Köyü | CHP | %21,7 | %68,9 | %87,0 | 123 |
| Tepeköy | AK Parti | %24,2 | %6,1 | %54,1 | 61 |
| Topaktaş Köyü | CHP | %10,3 | %76,9 | %92,9 | 42 |
| Tödürge Köyü | MHP | %43,6 | %8,5 | %59,3 | 162 |
| Tuzlagözü Köyü | MHP | %49,8 | %2,4 | %88,7 | 301 |
| Üngür Köyü | CHP | %0,0 | %92,9 | %58,3 | 24 |
| Ütük Köyü | MHP | %47,1 | %14,3 | %80,9 | 94 |
| Ütükyurdu Köyü | MHP | %62,4 | %3,7 | %80,9 | 136 |
| Yapak Köyü | AK Parti | %33,8 | %6,6 | %84,1 | 277 |
| Yarağıl Köyü | MHP | %63,2 | %0,0 | %74,7 | 91 |
| Yarımkaya Köyü | AK Parti | %20,0 | %30,0 | %84,6 | 13 |
| Yayıközü Köyü | AK Parti | %34,3 | %3,0 | %81,7 | 131 |
| Yenicamii Mahallesi | MHP | %46,3 | %24,1 | %81,0 | 1.042 |
| Yeşildere Köyü | CHP | %7,9 | %71,1 | %76,0 | 50 |
| Yeşilköy | CHP | %26,6 | %41,8 | %95,3 | 85 |
| Yeşimli Köyü | AK Parti | %32,7 | %4,9 | %48,6 | 348 |
| Yıkılgan Köyü | AK Parti | %35,7 | %3,6 | %59,2 | 98 |
| Yoğunpelit Köyü | MHP | %53,8 | %38,5 | %59,1 | 22 |
| Yolören Köyü | CHP | %0,0 | %98,4 | %71,6 | 88 |
| Yukarıçamözü Köyü | CHP | %26,1 | %65,2 | %53,5 | 43 |
| Yukarıçamurcu Köyü | CHP | %11,1 | %68,5 | %86,6 | 127 |
| Yukarımescit Köyü | CHP | %0,0 | %85,7 | %77,8 | 18 |
| Zoğallı Köyü | CHP | %27,6 | %69,0 | %57,7 | 52 |
İlgili sonuçlar