Divriği 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Divriği sonuçlarında CHP %50,6 ile birinci, MHP %28,7 ile ikinci; fark 21,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 16,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,7 (+22,1 puan). 133 mahalle ve köy arasından 98'inde CHP önde. CHP en güçlü Çakırağa Köyü (%100,0); MHP en güçlü Atmalıoğlu Köyü (%92,9). Katılım %84,1 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Divriği 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Divriği, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Divriği | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 5.596 | %50,6 | %15,6 | %34,5 | +16,1 |
| MHP | 3.178 | %28,7 | %17,5 | %6,6 | +22,1 |
| Büyük Birlik | 1.071 | %9,7 | %26,5 | %1,3 | +8,4 |
| TİP | 667 | %6,0 | %0,4 | %0,6 | +5,4 |
| İYİ Parti | 278 | %2,5 | %1,7 | %4,6 | −2,1 |
| BTP | 60 | %0,5 | %0,4 | %0,4 | +0,2 |
| SOL Parti | 55 | %0,5 | %0,1 | %0,2 | +0,3 |
| Vatan Partisi | 37 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Saadet | 36 | %0,3 | %1,0 | %1,3 | −1,0 |
| Milli Yol | 33 | %0,3 | %0,4 | %0,0 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 26 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| Gelecek Partisi | 20 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
Divriği seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 142 | 13.978 | 11.758 | %84,1 | 11.057 | 701 |
Divriği mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abuçimen Mahallesi | MHP | %22,4 | %48,3 | %95,7 | 163 |
| Adatepe Köyü | MHP | %35,1 | %45,9 | %94,3 | 87 |
| Ağaçlıgöl Köyü | MHP | %15,8 | %84,2 | %64,5 | 31 |
| Ahmetpaşa Mahallesi | CHP | %49,3 | %31,3 | %85,8 | 597 |
| Akbaba Köyü | CHP | %72,7 | %18,2 | %78,6 | 14 |
| Akmeşe Köyü | CHP | %91,4 | %2,9 | %75,5 | 94 |
| Akpelit Köyü | MHP | %32,3 | %48,4 | %100,0 | 31 |
| Arhusu Mahallesi | CHP | %73,3 | %16,5 | %85,4 | 267 |
| Arıkbaşı Köyü | CHP | %81,5 | %15,4 | %82,5 | 80 |
| Aşağıhamam Mahallesi | MHP | %35,7 | %44,0 | %93,9 | 99 |
| Atmalıoğlu Köyü | MHP | %0,0 | %92,9 | %58,3 | 24 |
| Avşarcık Köyü | CHP | %75,0 | %15,0 | %95,7 | 23 |
| Bahçeli Köyü | CHP | %48,3 | %31,0 | %100,0 | 31 |
| Bahtiyar Köyü | CHP | %64,7 | %35,3 | %94,7 | 19 |
| Balova Köyü | CHP | %62,5 | %25,0 | %53,3 | 15 |
| Başören Köyü | CHP | %45,0 | %25,0 | %31,7 | 63 |
| Bayırlı Köyü | MHP | %47,0 | %47,0 | %93,0 | 100 |
| Bayırüstü Köyü | CHP | %75,0 | %17,9 | %94,9 | 59 |
| Beldibi Köyü | MHP | %5,4 | %89,3 | %64,0 | 89 |
| Beyköy | CHP | %54,3 | %41,3 | %82,5 | 57 |
| Ceditpaşa Mahallesi | CHP | %62,9 | %18,4 | %87,1 | 303 |
| Çakırağa Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %52,3 | 44 |
| Çakırtarla Köyü | MHP | %0,0 | %87,5 | %88,9 | 18 |
| Çakmakdüzü Köyü | CHP | %89,6 | %7,8 | %85,7 | 91 |
| Çamlık Köyü | CHP | %48,9 | %40,0 | %94,2 | 52 |
| Çamurlu Köyü | CHP | %42,1 | %36,8 | %36,4 | 55 |
| Çayören Köyü | CHP | %53,4 | %13,7 | %85,6 | 97 |
| Çayözü Köyü | CHP | %72,4 | %25,9 | %93,5 | 62 |
| Çiğdemli Köyü | TİP | %22,0 | %15,6 | %93,5 | 124 |
| Çitme Köyü | CHP | %63,6 | %27,3 | %66,7 | 18 |
| Çobandurağı Köyü | Büyük Birlik | %11,5 | %26,9 | %63,4 | 41 |
| Çukuröz Köyü | MHP | %23,8 | %66,7 | %67,7 | 31 |
| Demirdağ Mahallesi | MHP | %29,7 | %40,1 | %82,3 | 588 |
| Derimli Köyü | MHP | %34,3 | %40,0 | %80,9 | 47 |
| Dikmeçay Köyü | CHP | %59,5 | %39,2 | %93,8 | 81 |
| Diktaş Köyü | CHP | %63,6 | %27,3 | %81,5 | 27 |
| Dillioğlu Mahallesi | MHP | %17,9 | %50,0 | %90,4 | 94 |
| Dişbudak Köyü | CHP | %85,7 | %7,1 | %93,3 | 15 |
| Dumluca Köyü | CHP | %52,1 | %37,5 | %96,2 | 52 |
| Duruköy | MHP | %4,0 | %80,0 | %74,3 | 35 |
| Eğrisu Köyü | CHP | %70,4 | %27,2 | %90,2 | 92 |
| Ekinbaşı Köyü | CHP | %66,7 | %27,8 | %85,7 | 21 |
| Erikli Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %56,8 | 44 |
| Eskibeyli Köyü | CHP | %61,9 | %36,5 | %68,7 | 99 |
| Gedikbaşı Köyü | CHP | %78,0 | %14,6 | %67,7 | 65 |
| Gezey Köyü | MHP | %7,1 | %92,9 | %82,4 | 17 |
| Gökçebel Köyü | CHP | %69,0 | %27,6 | %85,7 | 35 |
| Gökçecamii Mahallesi | MHP | %14,7 | %48,6 | %91,6 | 131 |
| Gökçeharman Köyü | MHP | %5,3 | %68,4 | %86,4 | 22 |
| Gölören Köyü | CHP | %84,2 | %2,6 | %58,8 | 68 |
| Göndüren Köyü | CHP | %63,9 | %25,0 | %57,6 | 66 |
| Gözecik Köyü | CHP | %47,4 | %31,6 | %86,4 | 22 |
| Güllübağ Mahallesi | CHP | %57,7 | %20,2 | %86,4 | 624 |
| Güllüce Köyü | CHP | %87,0 | %8,7 | %47,9 | 48 |
| Günbahçe Köyü | CHP | %92,9 | %3,6 | %74,4 | 39 |
| Güneş Köyü | CHP | %59,7 | %40,3 | %89,8 | 88 |
| Güneyevler Köyü | CHP | %71,3 | %7,0 | %87,9 | 132 |
| Güresin Köyü | MHP | %3,5 | %71,9 | %81,9 | 72 |
| Gürpınar Köyü | CHP | %55,3 | %21,1 | %92,7 | 41 |
| Güvenkaya Köyü | CHP | %69,7 | %18,2 | %91,9 | 37 |
| Hacıkumru Mahallesi | CHP | %37,2 | %28,7 | %81,4 | 1.651 |
| Hacıosmanmescidi Mahallesi | MHP | %21,6 | %57,5 | %88,5 | 183 |
| Handere Köyü | MHP | %14,3 | %71,4 | %66,7 | 21 |
| Höbek Köyü | CHP | %65,2 | %22,2 | %91,6 | 155 |
| İkizbaşak Köyü | CHP | %71,4 | %2,4 | %102,4 | 42 |
| İmamoğlu Mahallesi | CHP | %62,6 | %19,3 | %87,3 | 300 |
| İmirhan Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %72,7 | 33 |
| İnanlı Köyü | MHP | %37,5 | %58,3 | %96,0 | 25 |
| İncirlipınar Köyü | CHP | %51,0 | %44,9 | %86,9 | 61 |
| Kale Mahallesi | CHP | %40,5 | %29,5 | %79,2 | 548 |
| Kalealtı Mahallesi | MHP | %26,0 | %38,0 | %101,8 | 57 |
| Kaledibi Köyü | CHP | %90,9 | %9,1 | %89,2 | 37 |
| Karaağaçlı Köyü | CHP | %52,6 | %31,6 | %80,0 | 25 |
| Karakale Köyü | CHP | %83,3 | %16,7 | %97,4 | 38 |
| Karakuzulu Köyü | CHP | %78,3 | %13,0 | %80,0 | 30 |
| Karamahmut Mahallesi | Büyük Birlik | %18,9 | %31,1 | %95,2 | 84 |
| Karaman Köyü | CHP | %68,8 | %25,0 | %59,3 | 27 |
| Karasar Köyü | CHP | %65,5 | %27,3 | %93,5 | 62 |
| Karayusuf Mahallesi | MHP | %33,3 | %35,6 | %92,8 | 208 |
| Karşıkonak Köyü | CHP | %51,9 | %32,7 | %88,3 | 60 |
| Kavaklısu Köyü | CHP | %53,1 | %34,7 | %73,9 | 69 |
| Kayaburun Köyü | CHP | %85,7 | %10,5 | %95,6 | 114 |
| Kayacık Mahallesi | CHP | %74,6 | %7,9 | %97,8 | 139 |
| Keçikaya Köyü | CHP | %75,0 | %16,7 | %66,7 | 18 |
| Kekliktepe Köyü | CHP | %69,6 | %17,4 | %104,3 | 23 |
| Kemenkeş Mahallesi | CHP | %54,3 | %24,3 | %88,4 | 173 |
| Kesme Köyü | MHP | %13,5 | %55,8 | %73,0 | 74 |
| Kırkgöz Köyü | CHP | %96,2 | %0,0 | %85,7 | 63 |
| Kızılcaören Köyü | CHP | %41,8 | %38,0 | %93,2 | 88 |
| Kocapaşa Mahallesi | CHP | %47,5 | %33,5 | %80,6 | 314 |
| Kuluncak Köyü | CHP | %55,6 | %40,0 | %88,5 | 52 |
| Küçük Hüseyin Mahallesi | MHP | %10,9 | %60,1 | %88,9 | 171 |
| Kültürlü Mahallesi | MHP | %5,5 | %57,5 | %90,3 | 93 |
| Maden Mahallesi | CHP | %79,5 | %12,8 | %100,0 | 40 |
| Madenli Köyü | CHP | %60,7 | %37,7 | %78,5 | 79 |
| Maltepe Köyü | CHP | %46,4 | %23,2 | %100,0 | 73 |
| Mercantepe Mahallesi | MHP | %25,4 | %40,8 | %81,0 | 168 |
| Mursal Köyü | CHP | %82,6 | %12,4 | %87,8 | 229 |
| Oğulbey Köyü | CHP | %94,1 | %0,0 | %94,4 | 18 |
| Olukman Köyü | CHP | %70,8 | %24,6 | %95,8 | 72 |
| Ortaköy | MHP | %0,0 | %83,3 | %63,2 | 19 |
| Ovacık Köyü | CHP | %87,7 | %6,2 | %60,7 | 107 |
| Oyuktepe Köyü | CHP | %54,2 | %25,0 | %104,3 | 23 |
| Ödek Köyü | CHP | %73,8 | %26,2 | %68,8 | 96 |
| Ölçekli Köyü | CHP | %93,8 | %0,0 | %80,0 | 40 |
| Özbağı Köyü | CHP | %73,7 | %10,5 | %100,0 | 20 |
| Purunönü Köyü | CHP | %50,0 | %7,1 | %91,2 | 34 |
| Purunsur Mahallesi | CHP | %85,7 | %7,1 | %93,9 | 49 |
| Selimoğlu Köyü | MHP | %0,0 | %90,9 | %55,0 | 20 |
| Sırçalı Köyü | CHP | %73,3 | %0,0 | %58,6 | 29 |
| Sincan Köyü | CHP | %90,9 | %0,0 | %44,9 | 49 |
| Soğucak Köyü | CHP | %95,5 | %0,0 | %95,8 | 48 |
| Susuzlar Köyü | CHP | %81,8 | %13,6 | %78,6 | 56 |
| Susuzören Köyü | CHP | %71,4 | %28,6 | %66,7 | 21 |
| Süleymanağa Mahallesi | CHP | %56,5 | %18,3 | %90,7 | 289 |
| Şahinköy | CHP | %67,6 | %20,6 | %89,5 | 38 |
| Tepehan Köyü | CHP | %77,3 | %18,2 | %73,0 | 37 |
| Turabali Mahallesi | CHP | %43,1 | %30,7 | %87,1 | 605 |
| Ulucamii Mahallesi | CHP | %63,4 | %8,7 | %92,6 | 215 |
| Uluçayır Köyü | MHP | %33,3 | %33,3 | %73,1 | 26 |
| Uzunbağ Köyü | CHP | %71,0 | %22,6 | %82,1 | 39 |
| Uzunkaya Köyü | CHP | %57,1 | %28,6 | %102,4 | 41 |
| Üçpınar Köyü | CHP | %65,0 | %25,0 | %47,6 | 42 |
| Ürük Köyü | CHP | %61,8 | %32,7 | %89,1 | 64 |
| Yağbasan Köyü | CHP | %95,5 | %3,0 | %72,5 | 91 |
| Yalnızsöğüt Köyü | CHP | %56,8 | %34,1 | %60,8 | 74 |
| Yazı Köyü | CHP | %90,9 | %4,5 | %84,6 | 26 |
| Yerliçay Köyü | CHP | %85,3 | %8,8 | %87,5 | 40 |
| Yeşilyayla Köyü | CHP | %42,4 | %40,7 | %92,1 | 76 |
| Yeşilyol Köyü | MHP | %22,9 | %64,6 | %89,1 | 55 |
| Yusufşeyh Köyü | CHP | %70,0 | %12,5 | %95,7 | 47 |
| Yuva Köyü | CHP | %92,9 | %4,8 | %97,7 | 43 |
| Zeliha Hatun Mahallesi | MHP | %35,9 | %37,5 | %91,0 | 221 |
İlgili sonuçlar