Bahçelievler 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Bahçelievler sonuçlarında CHP %47,8 ile birinci, AK Parti %42,9 ile ikinci; fark 4,9 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 5,8 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %42,9 (+6,5 puan). 11 mahalle ve köy arasından 5'inde CHP önde. CHP en güçlü Bahçelievler Mahallesi (%64,2); AK Parti en güçlü Çobançeşme Mahallesi (%51,6). Katılım %78,9 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bahçelievler 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Bahçelievler, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Bahçelievler | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 152.758 | %47,8 | %51,2 | %42,0 | +5,8 |
| AK Parti | 137.241 | %42,9 | %39,6 | %36,4 | +6,5 |
| Zafer Partisi | 7.749 | %2,4 | %2,1 | %1,9 | +0,5 |
| Yeniden Refah | 7.510 | %2,3 | %2,6 | %6,1 | −3,8 |
| DEM Parti | 7.307 | %2,3 | %2,1 | %5,1 | −2,8 |
| İYİ Parti | 1.864 | %0,6 | %0,6 | %3,4 | −2,8 |
| Saadet | 1.717 | %0,5 | %0,6 | %1,0 | −0,5 |
| Memleket | 485 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 465 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 457 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 393 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| YTP | 340 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 306 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 229 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 197 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 164 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 115 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Abp | 102 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| ANAP | 92 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 68 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 52 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| AB Parti | 51 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 20 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Bahçelievler seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.223 | 420.018 | 331.216 | %78,9 | 319.682 | 11.534 |
Bahçelievler mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %64,2 | %29,7 | %82,9 | 43.636 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %45,4 | %79,0 | 29.294 |
| Çobançeşme Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %51,6 | %79,2 | 22.631 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %49,3 | %78,2 | 17.776 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %46,9 | %76,3 | 32.216 |
| Kocasinan Merkez Mahallesi | CHP | %46,4 | %43,5 | %79,3 | 51.125 |
| Siyavuşpaşa Mahallesi | CHP | %55,9 | %36,0 | %78,0 | 48.470 |
| Soğanlı Mahallesi | CHP | %50,0 | %42,0 | %77,9 | 51.077 |
| Şirinevler Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %46,9 | %77,7 | 40.182 |
| Yenibosna Merkez Mahallesi | CHP | %46,9 | %45,1 | %80,1 | 25.508 |
| Zafer Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %47,3 | %78,6 | 58.103 |
İlgili sonuçlar