Pendik 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Pendik sonuçlarında CHP %45,4 ile birinci, AK Parti %44,7 ile ikinci; fark 0,7 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 3,4 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %44,7 (+8,3 puan). 36 mahalle ve köy arasından 20'sinde CHP önde. CHP en güçlü Batı Mahallesi (%70,8); AK Parti en güçlü Çamçeşme Mahallesi (%58,5). Katılım %79,4 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pendik 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Pendik, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Pendik | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 190.139 | %45,4 | %51,2 | %42,0 | +3,4 |
| AK Parti | 187.155 | %44,7 | %39,6 | %36,4 | +8,3 |
| Yeniden Refah | 14.487 | %3,5 | %2,6 | %6,1 | −2,6 |
| Zafer Partisi | 10.336 | %2,5 | %2,1 | %1,9 | +0,5 |
| DEM Parti | 5.418 | %1,3 | %2,1 | %5,1 | −3,8 |
| Saadet | 3.380 | %0,8 | %0,6 | %1,0 | −0,2 |
| İYİ Parti | 2.769 | %0,7 | %0,6 | %3,4 | −2,7 |
| Bağımsızlar | 862 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Memleket | 832 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 527 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 478 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| YTP | 466 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 348 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 256 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 256 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 251 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| ANAP | 137 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AB Parti | 122 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 113 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Abp | 105 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 72 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 33 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 29 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Pendik seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.592 | 545.566 | 433.274 | %79,4 | 418.571 | 14.703 |
Pendik mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmet Yesevi Mahallesi | CHP | %49,9 | %38,7 | %76,5 | 21.623 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %56,4 | %36,1 | %81,7 | 9.859 |
| Ballıca Mahallesi | AK Parti | %35,8 | %55,9 | %92,4 | 499 |
| Batı Mahallesi | CHP | %70,8 | %24,0 | %80,9 | 10.696 |
| Çamçeşme Mahallesi | AK Parti | %30,6 | %58,5 | %79,6 | 23.847 |
| Çamlık Mahallesi | CHP | %45,7 | %45,6 | %79,7 | 13.728 |
| Çınardere Mahallesi | CHP | %46,1 | %45,1 | %80,1 | 15.675 |
| Doğu Mahallesi | CHP | %58,3 | %34,7 | %80,1 | 12.033 |
| Dumlupınar Mahallesi | AK Parti | %35,9 | %53,3 | %79,1 | 20.068 |
| Emirli Mahallesi | CHP | %51,5 | %43,0 | %88,5 | 192 |
| Ertuğrul Gazi Mahallesi | CHP | %50,7 | %39,1 | %81,6 | 9.761 |
| Esenler Mahallesi | AK Parti | %33,5 | %55,7 | %80,0 | 23.717 |
| Esenyalı Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %54,5 | %77,4 | 10.255 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %48,9 | %77,4 | 15.370 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %57,4 | %79,2 | 28.194 |
| Göçbeyli Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %47,6 | %92,5 | 1.052 |
| Güllü Bağlar Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %51,1 | %80,5 | 13.442 |
| Güzelyalı Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %47,0 | %79,8 | 25.288 |
| Harmandere Mahallesi | CHP | %60,9 | %30,9 | %78,2 | 6.648 |
| Kavakpınar Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %48,8 | %78,6 | 46.440 |
| Kaynarca Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %46,3 | %79,2 | 35.405 |
| Kurna Mahallesi | CHP | %46,0 | %45,1 | %88,7 | 865 |
| Kurtdoğmuş Mahallesi | CHP | %47,5 | %45,7 | %94,3 | 559 |
| Kurtköy Mahallesi | CHP | %45,6 | %43,7 | %77,6 | 27.362 |
| Orhangazi Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %52,9 | %77,9 | 20.454 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %46,5 | %80,2 | 2.563 |
| Ramazanoğlu Mahallesi | CHP | %55,4 | %34,7 | %84,9 | 1.848 |
| Sanayi Mahallesi | CHP | %49,2 | %37,8 | %88,5 | 2.202 |
| Sapan Bağları Mahallesi | CHP | %64,1 | %29,7 | %83,7 | 9.256 |
| Sülüntepe Mahallesi | CHP | %50,4 | %39,6 | %80,0 | 18.466 |
| Şeyhli Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %47,5 | %81,1 | 14.221 |
| Velibaba Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %51,0 | %80,3 | 29.014 |
| Yayalar Mahallesi | CHP | %48,3 | %41,4 | %79,2 | 9.869 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %65,9 | %27,5 | %83,1 | 12.621 |
| Yenişehir Mahallesi | CHP | %63,7 | %28,6 | %77,1 | 47.368 |
| Yeşilbağlar Mahallesi | CHP | %59,6 | %33,0 | %84,8 | 5.106 |
İlgili sonuçlar