Çatalca 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çatalca sonuçlarında CHP %58,7 ile birinci, AK Parti %35,4 ile ikinci; fark 23,3 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 16,7 puan üstünde. 39 mahalle ve köy arasından 34'ünde CHP önde. CHP en güçlü Yaylacık Mahallesi (%87,3); AK Parti en güçlü Aydınlar Mahallesi (%54,2). Katılım %87,5 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çatalca 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çatalca, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Çatalca | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 30.894 | %58,7 | %51,2 | %42,0 | +16,7 |
| AK Parti | 18.635 | %35,4 | %39,6 | %36,4 | −1,0 |
| Yeniden Refah | 891 | %1,7 | %2,6 | %6,1 | −4,4 |
| Zafer Partisi | 667 | %1,3 | %2,1 | %1,9 | −0,7 |
| İYİ Parti | 432 | %0,8 | %0,6 | %3,4 | −2,6 |
| DEM Parti | 380 | %0,7 | %2,1 | %5,1 | −4,4 |
| Saadet | 207 | %0,4 | %0,6 | %1,0 | −0,6 |
| Bağımsızlar | 87 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| YTP | 74 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 59 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Memleket | 56 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| BTP | 44 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 41 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 29 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 28 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| TKP | 24 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 18 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Abp | 11 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 11 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| AB Parti | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Çatalca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 197 | 62.666 | 54.840 | %87,5 | 52.613 | 2.227 |
Çatalca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akalan Mahallesi | CHP | %79,5 | %17,7 | %95,0 | 969 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %60,5 | %36,3 | %88,3 | 1.133 |
| Aydınlar Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %54,2 | %89,1 | 780 |
| Bahşayiş Mahallesi | CHP | %49,8 | %43,7 | %96,8 | 339 |
| Başak Mahallesi | CHP | %69,4 | %27,1 | %92,7 | 355 |
| Belgrat Mahallesi | CHP | %69,4 | %25,4 | %89,9 | 336 |
| Celepköy Mahallesi | CHP | %51,7 | %44,2 | %97,7 | 256 |
| Çakıl Mahallesi | CHP | %56,1 | %37,8 | %90,1 | 2.134 |
| Çanakça Mahallesi | CHP | %51,5 | %40,9 | %89,2 | 2.382 |
| Çiftlikköy Mahallesi | CHP | %82,8 | %14,6 | %90,0 | 1.604 |
| Dağyenice Mahallesi | CHP | %67,7 | %27,6 | %97,8 | 679 |
| Elbasan Mahallesi | CHP | %68,1 | %26,8 | %90,6 | 544 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %57,9 | %38,1 | %90,1 | 1.139 |
| Ferhatpaşa Mahallesi | CHP | %58,7 | %34,6 | %83,9 | 20.945 |
| Gökçeali Mahallesi | CHP | %49,2 | %39,6 | %90,4 | 1.549 |
| Gümüşpınar Mahallesi | CHP | %69,7 | %25,6 | %93,2 | 807 |
| Hallaçlı Mahallesi | CHP | %65,9 | %28,7 | %85,5 | 1.308 |
| Hisarbeyli Mahallesi | CHP | %58,0 | %36,8 | %92,7 | 327 |
| İhsaniye Mahallesi | CHP | %80,0 | %17,2 | %92,5 | 1.503 |
| İnceğiz Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %48,0 | %92,6 | 896 |
| İzzettin Mahallesi | CHP | %58,3 | %35,8 | %85,4 | 1.054 |
| Kabakça Mahallesi | CHP | %50,3 | %44,8 | %90,9 | 1.609 |
| Kaleiçi Mahallesi | CHP | %55,3 | %38,7 | %83,9 | 5.734 |
| Kalfa Mahallesi | CHP | %65,0 | %30,2 | %91,6 | 714 |
| Karacaköy Merkez Mahallesi | CHP | %49,6 | %47,0 | %88,5 | 1.993 |
| Karamandere Mahallesi | CHP | %57,2 | %39,1 | %92,0 | 551 |
| Kestanelik Mahallesi | CHP | %55,8 | %37,9 | %87,6 | 1.868 |
| Kızılcaali Mahallesi | CHP | %77,0 | %17,6 | %96,3 | 189 |
| Muratbey Merkez Mahallesi | CHP | %60,4 | %35,2 | %91,7 | 1.107 |
| Nakkaş Mahallesi | CHP | %65,2 | %31,3 | %93,6 | 652 |
| Oklalı Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %48,6 | %86,2 | 1.132 |
| Ormanlı Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %47,9 | %90,1 | 959 |
| Ovayenice Mahallesi | CHP | %69,3 | %26,8 | %85,1 | 962 |
| Örcünlü Mahallesi | CHP | %64,2 | %31,8 | %91,1 | 372 |
| Örencik Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %50,9 | %93,3 | 917 |
| Subaşı Mahallesi | CHP | %56,6 | %37,2 | %88,2 | 1.227 |
| Yalıköy Mahallesi | CHP | %70,7 | %24,6 | %88,5 | 1.283 |
| Yaylacık Mahallesi | CHP | %87,3 | %9,5 | %114,5 | 55 |
| Yazlık Mahallesi | CHP | %57,3 | %36,9 | %95,0 | 303 |
İlgili sonuçlar