Sancaktepe 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Sancaktepe sonuçlarında CHP %49,8 ile birinci, AK Parti %40,7 ile ikinci; fark 9,1 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 7,8 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,7 (+4,3 puan). 19 mahalle ve köy arasından 10'unda CHP önde. CHP en güçlü İnönü Mahallesi (%72,5); AK Parti en güçlü Yunus Emre Mahallesi (%53,8). Katılım %80,1 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sancaktepe 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Sancaktepe, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Sancaktepe | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 132.555 | %49,8 | %51,2 | %42,0 | +7,8 |
| AK Parti | 108.315 | %40,7 | %39,6 | %36,4 | +4,3 |
| DEM Parti | 8.586 | %3,2 | %2,1 | %5,1 | −1,9 |
| Yeniden Refah | 7.164 | %2,7 | %2,6 | %6,1 | −3,4 |
| Zafer Partisi | 4.165 | %1,6 | %2,1 | %1,9 | −0,4 |
| Saadet | 1.317 | %0,5 | %0,6 | %1,0 | −0,5 |
| İYİ Parti | 1.137 | %0,4 | %0,6 | %3,4 | −3,0 |
| Bağımsızlar | 443 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Memleket | 400 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 391 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| HAK-PAR | 277 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| YTP | 268 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 208 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| BTP | 200 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 135 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| AB Parti | 86 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 78 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| ANAP | 73 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 57 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Abp | 55 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 49 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 29 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 23 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Sancaktepe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.003 | 344.529 | 275.910 | %80,1 | 266.011 | 9.899 |
Sancaktepe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdurrahmangazi Mahallesi | CHP | %49,6 | %41,6 | %78,5 | 31.389 |
| Akpınar Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %46,2 | %79,0 | 16.843 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %67,4 | %23,9 | %79,8 | 22.944 |
| Emek Mahallesi | CHP | %59,0 | %31,7 | %81,2 | 18.741 |
| Eyüp Sultan Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %50,1 | %79,8 | 16.412 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %41,4 | %48,0 | %77,6 | 26.856 |
| Hilal Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %48,3 | %83,6 | 4.118 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %72,5 | %20,9 | %84,5 | 18.284 |
| Kemal Türkler Mahallesi | CHP | %57,5 | %32,4 | %81,4 | 15.894 |
| Meclis Mahallesi | CHP | %61,9 | %31,0 | %82,3 | 19.975 |
| Merve Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %50,1 | %80,4 | 14.742 |
| Mevlana Mahallesi | CHP | %44,9 | %43,6 | %77,2 | 14.639 |
| Osmangazi Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %50,6 | %79,9 | 34.484 |
| Paşaköy Mahallesi | CHP | %47,9 | %46,5 | %89,1 | 1.297 |
| Safa Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %53,2 | %79,0 | 16.489 |
| Sarıgazi Mahallesi | CHP | %65,1 | %26,7 | %82,5 | 17.161 |
| Veysel Karani Mahallesi | CHP | %52,1 | %38,8 | %80,3 | 18.165 |
| Yenidoğan Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %46,6 | %80,5 | 17.264 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %53,8 | %78,0 | 18.832 |
İlgili sonuçlar