Çekmeköy 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çekmeköy sonuçlarında CHP %50,4 ile birinci, AK Parti %41,0 ile ikinci; fark 9,4 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 8,4 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %41,0 (+4,6 puan). 21 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Ömerli Mahallesi (%70,2); AK Parti en güçlü Koçullu Mahallesi (%60,3). Katılım %81,6 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çekmeköy 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çekmeköy, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Çekmeköy | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 84.809 | %50,4 | %51,2 | %42,0 | +8,4 |
| AK Parti | 68.927 | %41,0 | %39,6 | %36,4 | +4,6 |
| Yeniden Refah | 5.262 | %3,1 | %2,6 | %6,1 | −3,0 |
| Zafer Partisi | 3.491 | %2,1 | %2,1 | %1,9 | +0,1 |
| DEM Parti | 1.938 | %1,2 | %2,1 | %5,1 | −3,9 |
| İYİ Parti | 1.026 | %0,6 | %0,6 | %3,4 | −2,8 |
| Saadet | 871 | %0,5 | %0,6 | %1,0 | −0,5 |
| Memleket | 308 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 265 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 209 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| YTP | 187 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 145 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 134 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 113 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 108 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 100 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 66 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 46 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Abp | 35 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| AB Parti | 33 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 32 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 19 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 15 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Çekmeköy seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 629 | 213.259 | 174.097 | %81,6 | 168.139 | 5.958 |
Çekmeköy mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alemdağ Mahallesi | CHP | %51,3 | %40,3 | %81,1 | 7.012 |
| Aydınlar Mahallesi | CHP | %56,0 | %34,1 | %80,0 | 13.870 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %49,7 | %40,9 | %80,4 | 12.048 |
| Çamlık Mahallesi | CHP | %48,8 | %42,3 | %82,6 | 15.184 |
| Çatalmeşe Mahallesi | AK Parti | %43,1 | %47,2 | %80,3 | 10.228 |
| Ekşioğlu Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %51,8 | %81,5 | 6.804 |
| Güngören Mahallesi | CHP | %47,8 | %43,8 | %82,0 | 8.426 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %52,9 | %39,1 | %82,1 | 21.970 |
| Hüseyinli Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %48,9 | %95,2 | 669 |
| Kirazlıdere Mahallesi | CHP | %52,3 | %38,2 | %81,9 | 7.408 |
| Koçullu Mahallesi | AK Parti | %26,8 | %60,3 | %92,5 | 1.042 |
| Mehmet Akif Mahallesi | CHP | %47,9 | %43,2 | %81,1 | 23.497 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %47,9 | %43,9 | %80,6 | 22.555 |
| Mimar Sinan Mahallesi | CHP | %55,9 | %36,6 | %82,9 | 19.414 |
| Nişantepe Mahallesi | CHP | %54,9 | %38,2 | %80,3 | 6.350 |
| Ömerli Mahallesi | CHP | %70,2 | %25,1 | %86,0 | 3.984 |
| Reşadiye Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %50,6 | %89,8 | 2.087 |
| Sırapınar Mahallesi | CHP | %62,6 | %31,0 | %93,0 | 917 |
| Soğukpınar Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %46,1 | %80,0 | 7.300 |
| Sultançiftliği Mahallesi | CHP | %51,8 | %39,9 | %81,9 | 13.887 |
| Taşdelen Mahallesi | CHP | %53,7 | %38,1 | %80,5 | 8.607 |
İlgili sonuçlar