Tuzla 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tuzla sonuçlarında CHP %52,3 ile birinci, AK Parti %38,6 ile ikinci; fark 13,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 10,3 puan üstünde. 17 mahalle ve köy arasından 9'unda CHP önde. CHP en güçlü Postane Mahallesi (%71,5); AK Parti en güçlü Akfırat Mahallesi (%87,1). Katılım %81,3 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tuzla 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tuzla, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Tuzla | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 86.078 | %52,3 | %51,2 | %42,0 | +10,3 |
| AK Parti | 63.415 | %38,6 | %39,6 | %36,4 | +2,1 |
| Yeniden Refah | 5.296 | %3,2 | %2,6 | %6,1 | −2,9 |
| Zafer Partisi | 3.882 | %2,4 | %2,1 | %1,9 | +0,4 |
| DEM Parti | 1.928 | %1,2 | %2,1 | %5,1 | −3,9 |
| İYİ Parti | 1.114 | %0,7 | %0,6 | %3,4 | −2,7 |
| Saadet | 1.044 | %0,6 | %0,6 | %1,0 | −0,4 |
| Memleket | 325 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 274 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 210 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| YTP | 162 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 151 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 125 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 108 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 86 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 79 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 48 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Abp | 35 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 32 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AB Parti | 32 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 27 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Ocak | 8 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Tuzla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 606 | 208.680 | 169.689 | %81,3 | 164.466 | 5.223 |
Tuzla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akfırat Mahallesi | AK Parti | %7,3 | %87,1 | %84,7 | 1.966 |
| Anadolu Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %48,2 | %87,6 | 605 |
| Aydınlı Mahallesi | CHP | %52,4 | %38,6 | %80,3 | 50.493 |
| Aydıntepe Mahallesi | CHP | %49,2 | %41,5 | %79,1 | 19.807 |
| Cami Mahallesi | CHP | %70,7 | %23,4 | %82,1 | 4.437 |
| Evliya Çelebi Mahallesi | CHP | %53,5 | %37,4 | %81,6 | 10.429 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %59,6 | %32,0 | %81,9 | 821 |
| İçmeler Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %46,6 | %83,2 | 8.397 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %64,7 | %28,0 | %82,5 | 17.447 |
| Mescit Mahallesi | AK Parti | %39,9 | %49,1 | %81,1 | 3.686 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %44,7 | %80,3 | 19.765 |
| Orhanlı Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %47,4 | %87,0 | 1.399 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %39,8 | %47,5 | %81,7 | 5.597 |
| Postane Mahallesi | CHP | %71,5 | %22,4 | %82,3 | 14.477 |
| Şifa Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %47,7 | %81,3 | 22.553 |
| Tepeören Mahallesi | CHP | %60,1 | %33,4 | %82,7 | 4.067 |
| Yayla Mahallesi | CHP | %58,7 | %33,4 | %82,7 | 22.734 |
İlgili sonuçlar