Zeytinburnu 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Zeytinburnu sonuçlarında CHP %47,0 ile birinci, AK Parti %42,0 ile ikinci; fark 4,9 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 5,0 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %42,0 (+5,6 puan). 13 mahalle ve köy arasından 9'unda CHP önde. CHP en güçlü Maltepe Mahallesi (%61,8); AK Parti en güçlü Nuripaşa Mahallesi (%47,3). Katılım %77,0 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Zeytinburnu 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Zeytinburnu, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Zeytinburnu | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 65.162 | %47,0 | %51,2 | %42,0 | +5,0 |
| AK Parti | 58.305 | %42,0 | %39,6 | %36,4 | +5,6 |
| Yeniden Refah | 4.662 | %3,4 | %2,6 | %6,1 | −2,7 |
| DEM Parti | 4.186 | %3,0 | %2,1 | %5,1 | −2,1 |
| Zafer Partisi | 3.340 | %2,4 | %2,1 | %1,9 | +0,5 |
| İYİ Parti | 820 | %0,6 | %0,6 | %3,4 | −2,8 |
| Saadet | 772 | %0,6 | %0,6 | %1,0 | −0,5 |
| Bağımsızlar | 238 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 194 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| Memleket | 181 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| YTP | 166 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 165 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| HAK-PAR | 139 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 84 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 74 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 53 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 46 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 43 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AB Parti | 40 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Abp | 34 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 20 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 17 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 15 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Zeytinburnu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 548 | 187.077 | 144.096 | %77,0 | 138.756 | 5.340 |
Zeytinburnu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Beştelsiz Mahallesi | CHP | %45,5 | %42,6 | %78,5 | 14.518 |
| Çırpıcı Mahallesi | CHP | %47,5 | %40,2 | %78,3 | 18.583 |
| Gökalp Mahallesi | CHP | %50,5 | %39,5 | %77,1 | 13.133 |
| Kazlıçeşme Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %46,6 | %59,3 | 2.696 |
| Maltepe Mahallesi | CHP | %61,8 | %30,1 | %72,2 | 5.982 |
| Merkezefendi Mahallesi | CHP | %44,8 | %44,4 | %78,7 | 12.599 |
| Nuripaşa Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %47,3 | %73,5 | 17.176 |
| Seyitnizam Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %45,8 | %79,1 | 15.331 |
| Sümer Mahallesi | CHP | %50,1 | %40,3 | %76,8 | 25.665 |
| Telsiz Mahallesi | CHP | %45,5 | %42,5 | %79,2 | 23.881 |
| Veliefendi Mahallesi | CHP | %48,9 | %38,3 | %77,1 | 17.955 |
| Yenidoğan Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %45,3 | %76,1 | 6.617 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %44,6 | %43,5 | %76,7 | 12.941 |
İlgili sonuçlar